Aktuality sekce ochrany přírody

Zajímavá videa Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zveřejnila propagační videa s názvem „Do přírody ohleduplně“.

Turisté se zúčastní úklidu hlavních turistických tras (Ukliďme Česko 2023)  

Celosvětový úklidový den (World CLeanup Day) je největší globální dobrovolnická akce, která v jeden den spojí dobrovolníky z více jak 190 zemí světa. Celou naší planetou v tento den bez ohledu na sociální, politické či rasové rozdíly nebo vojenské konflikty projede vlna solidarity s naší přírodou a prostředím, ve kterém žijeme. Desítky milionů dobrovolníků uklidí odpadky z moří, pláží, lesů, svého okolí…

Česká republika je díky spolku Ukliďme Česko součástí této akce již od roku 2018, kdy proběhl první Celosvětový úklidový den. Významné uznání se této akci dostalo letos v červenci, kdy Celosvětový úklidový den získal cenu OSN za mobilizaci veřejnosti a naplňování cílů udržitelného rozvoje (SDGs).

V České republice jsou na letošní podzim nachystány stovky úklidů, do kterých se mohou dobrovolníci zapojit. Většina z nich se bude konat přímo v sobotu 16. září, na kdy připadl letošní Celosvětový úklidový den. Pokud se chcete přidat také, stačí si vybrat z interaktivní mapy na www.UklidmeCesko.cz/map

Letošní 10. ročník akce Ukliďme Česko přilákal rekordní počet dobrovolníků, mezi nimiž byl i symbolický miliontý účastník. „Zájem o dobrovolnické uklízení byl letošní jaro nebývalý, což způsobilo náročnou logistiku celé akce. Rozdali jsme 130 000 pytlů na sběr odpadků a 160 000 párů rukavic, které jsme měli pro dobrovolníky nachystány. Přesto jsme však i díky našim partnerům připraveni naplánované podzimní úklidy podpořit pytli a rukavicemi“, uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Za fotografie získají dobrovolníci zajímavé ceny Ruku v ruce s uklízením nepořádku proběhne i na podzim tradiční fotosoutěž. Kromě zavedených kategorií Mládež, Report a Video z akce nemůže chybět ani nejoblíbenější – Kuriozita. Autoři a autorky nejpovedenějších fotek z úklidů se mohou těšit na hodnotné ceny od partnera podzimní fotosoutěže, firmy HP. Autor/ka vítězného díla v hlasování veřejnosti se může těšit na iPhone XR od Swappie. Je až k neuvěření, co vše lze při úklidových akcích nalézt. Dokladem jsou stovky zaslaných fotografií z jarního kola úklidů a na ty nejzajímavější z podzimu se veřejnost může těšit v průběhu října na webu a sociálních sítích akce Ukliďme Česko.

Originální EKOkalendář

Nejnovějším projektem spolku Ukliďme Česko je EKOkalendář, který naleznete na stejnojmenné adrese www.EKOkalendar.cz. Byl spuštěn na začátku letošního roku
a najdete v něm přes 200 mezinárodních dnů a svátků zaměřených na ochranu životního prostředí a ohrožených druhů. „Od začátku roku se nám podařilo získat již dvě desítky patronů jednotlivých ekologických svátků a věříme, že další se budou postupně přidávat,“ říká Radek Janoušek, jeden z autorů projektu. „Cílem EKOkalendáře je přispět k povědomí o ekologických mezinárodních dnech a svátcích, které nás mohou inspirovat k tomu, abychom změnili své chování a začali žít odpovědněji. Proto v něm naleznete také 365 EKOtipů na každý den, jako inspiraci ke konkrétním krokům, které může pro ochranu životního prostředí (ale i pro sebe či svoji peněženku), udělat každý z nás,” dodává. A stolní plánovací EKOkalendář pro rok 2024 v tištěné podobě lze již nyní získat na fanshopu spolku Ukliďme Česko.

Pojďte s námi v září uklidit naši Zemi

„Úspěšná úklidová sezóna zdaleka ještě nekončí. Dejte si do kalendáře datum Celosvětového úklidového dne a přidejte se také. Stačí si vybrat úklidovou akci z vašeho okolí na webu www.UklidmeCesko.cz a v sobotu 16. září jdeme společně na to!“ vyzývají organizátoři.

Ing. Pavel Rabušic, předseda sekce ochrany přírody

Slavíme 50. výročí Světového dne životního prostředí

5. červen jako Světový den životního prostředí ustanovilo v roce 1972 Valné shromáždění Organizace spojených národů. Z pohledu ochrany a obnovy životního prostředí je tento svátek považován za jednu z nejdůležitějších událostí v roce. Smyslem akce je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upřít pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Rok 2023 je jubilejním 50. výročím Světového dne životního prostředí a pro letošek se svátek zaměřuje na řešení znečištění životního prostředí plasty pod heslem #BeatPlasticPollution.

Každý rok se na celém světě vyrobí více než 400 milionů tun plastů, z nichž polovina je navržena tak, aby byla použita pouze jednou. Z toho je méně než 10 procent recyklováno. Zhruba 19-23 milionů tun plastů ročně skončí v jezerech, řekách a mořích… Mikroplasty – drobné plastové částice o průměru až 5 mm si nacházejí cestu do potravin, vody a vzduchu. Odhaduje se, že každý člověk na planetě zkonzumuje ročně více než 50 000 plastových částic, a mnohem více, vezmeme-li v úvahu inhalaci. Odhozený nebo spálený jednorázový plast poškozuje lidské zdraví, biologickou rozmanitost a znečišťuje každý ekosystém od vrcholků hor až po dna oceánů. S dostupnými vědeckými poznatky a technologiemi pro řešení tohoto problému musí vlády, firmy, neziskové organizace a další zúčastněné strany rozšířit a urychlit opatření k vyřešení této krize. A Česká republika nechce zůstat pozadu…

Co konkrétně můžete podniknout vy?

Nejlépe si dejte si při příležitosti Světového dne životního prostředí nějaké konkrétní předsevzetí. Ale neomezujte se jen na něj a na dnešek. Snažte se všechny tyto věci začlenit do svého každodenního života, aby se staly návykem, každodenní rutinou. A snažte se k tomu přesvědčit i ostatní. Zde je několik tipů, jak lze omezit spotřebu plastů:

  • Nekupujte vodu balenou v plastu, pitím kohoutkové vody se vyhnete mikroplastům a kvůli chuti si ji můžete upravit filtrací, nebo třeba tyčinkami z aktivního uhlí. Filtry z filtračních konvic pak lze zanést, či poslat tam, kde je zrecyklují a ještě vám dají slevu na nové.
  • Nakupujte bezobalově. Nebo aspoň kupujte větší balení a přelejte/přesypejte do vlastních nádob.
  • Kdo pamatuje síťovky na nákup? Je to klasika a navíc znovu v módě. Každopádně lepší, než jednorázová plastová taška.
  • Vlhčené ubrousky obsahují chemikálie a plasty, které nelze biologicky rozložit. Nepoužívejte je, je to zbytečné.
  • Vyhýbejte se miniporcím (např. sušenek, mléka, kávy, cukru), které spotřebují mnoho (především plastových) obalů.
  • Pijte kávu z vlastního hrnku a nepoužívejte jednorázové kelímky.
  • K úpravě vlasů existují přírodní dřevěné hřebeny, kartáče a doplňky, které se dají na rozdíl od těch plastových kompostovat.
  • Tuhé šampony jsou skvělou alternativou tradičních, většinou v plastu balených šamponů a dobře se s nimi cestuje.
  • Jednorázová (plastová) holítka generují zbytečný odpad. Jsou i jiné možnosti.
  • Slyšeli jste o zubní „pastě“ v tabletách? Obzvlášť na cesty super věc a nepotřebuje plastovou tubu… A také plastový kartáček lze vyměnit za ten z přírodních materiálů.
  • Jedno mimino spotřebuje cca 6000 plen, ty jednorázové s plasty se rozkládají stovky let… Je čas přejít na látkové.
  • Na pečivo nepoužívejte igelitové pytlíky, pořiďte si ty na opakované použití.
  • Plastová brčka jsou zbytečná. Většina z nás umí pít i bez nich.
  • I polystyren lze recyklovat, bylo by škoda jej dávat do popelnice na směs.
  • Nakupujte jídlo tam, kde vám ho dají do opakovaně použitelných obalů (třeba REkrabiček, a také nápoje můžete dostat do vratného a znovupoužitelného REkelímku).
  • Prosím nesbírejte ta pitomá plastová víčka! Je to ekologický i ekonomický nesmysl.
  • Nádoby na třídění odpadu (včetně těch žlutých na plast) nebývají dál než 100 metrů. Využívejte je naplno.
  • Smyslem recyklace je využívat materiály opakovaně. Nakupujte produkty z recyklovaných materiálů, teprve pak se kruh uzavře…

Již za 50 dní proběhne tradiční jarní úklid. Přidáte se?


Jaro už pomalu klepe na dveře a přípravy tradiční dobrovolnické akce Ukliďme Česko jsou v plném proudu – do jejího vypuknutí zbývá přesně 50 dní. Své akce mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na www.UklidmeCesko.cz. „Není na co čekat, již v sobotu 2. dubna jdeme na to“, vzkazují organizátoři akce. Pro účastníky připravují řadu novinek…

Již za necelé 2 měsíce, v sobotu 2. dubna 2022, proběhne letošní hlavní jarní termín naší největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko, zaměřené na úklidy černých skládek a drobného nepořádku z naší přírody, měst a obcí. Jak to funguje? Již nyní mohou na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz zájemci o uspořádání úklidů zadávat plánované akce, a to co nejdříve, aby měli dostatek času na přihlášení k jejich akcím i místní dobrovolníci. Zaregistrovaní organizátoři dostanou nejen užitečné rady k plánování i propagaci svých úklidů, ale mohou si také zažádat o úklidové pomůcky (pytle a rukavice), tričko a samolepky pro účastníky.

Na řadě míst se vloni i předloni osvědčily takzvané pytlomaty, proto organizátoři očekávají, že mnohde vzniknou i letos. „V minulých dvou „kovidových“ ročnících byla účast z pochopitelných důvodů slabší, než v zatím nejúspěšnějším roce 2019, kdy se do úklidových akcí zapojilo přes 150 000 dobrovolníků. O to více je úklidů letos zapotřebí“ říká Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Pro nadcházející ročník připravili organizátoři, kromě již tradiční fotosoutěže několik novinek. Jednou z nich je spolupráce s tvůrci nového celovečerního animovaného filmu pro děti Mimi a Líza – Zahrada. V novém animované pásmu, které zamíří do českých kin na na Den Země 22. 4., potkají nevidomá Mimi a její nejlepší kamarádka Líza kouzelného zahradního skřítka Zázračníka i Obludku, která ožila v žlutém kontejneru. Ten naplnili sousedé z domu nepotřebnými věcmi. Nové dobrodružství učí obě kamarádky nejen vztahu k přírodě, ale i odpovědnosti k věcem, které nás obklopují.  „A právě to nám přišlo jako skvělé propojení s Ukliďme Česko, které funguje na dobrovolnictví, občanské společnosti a chuti udělat alespoň něco dobrého pro své okolí i pro sebe sama a nejlépe tomu učit i vlastní děti,“ říká producent filmu Martin Vandas ze společnosti MAUR film.

Motivovat širokou veřejnost k účasti na úklidových akcích bude letos i krátké video, které v měsíci březnu odvysílá Česká televize v rámci charitativních spotů. Přidáte se letos také k desetitisícům dobrovolníků vyrážejících s pytli na sběr odpadků do jarní přírody? Pomozte nám vyčistit veřejný prostor nejen od pohozených roušek a respirátorů a ukliďme společně Česko, Moravu i Slezsko…!

Kam s ním? To je oč tu běží…

Celých 150 let trvalo, než jsme konečně dostali uspokojivou odpověď na již klasickou nerudovskou otázku „Kam s ním?“. Zakladatelé akce Ukliďme Česko přišli s novou webovou aplikací Kam s ním?, která nám nyní dává odpověď jasnou a stručnou…

Před 150-ti lety napsal Jan Neruda ve svém fejetonu: „Někde u domu stojí starý džbán. Někde na pokraji chodníku sdrátovaná bandaska. Někde uprostřed ulice leží pekáč. Jak tam přišly ty věci? Vyšly si za noci z nestřežených polic a netrefily pak domů, když se rozbřesklo ráno“?  Že Vám to něco připomíná? Ano, situace se za 150 let nijak zásadně nezměnila a letité „Kam s ním?“ řešíme dodnes, mnohde se nám vrací v podobě černých skládek, pneumatik odložených v příkopu, či ledničky pohozené u lesa…

„Před pěti lety jsme proto založili s kolegy tradici dobrovolnických úklidů pod názvem Ukliďme Česko, která se stala fenoménem s více jak 150 000 zapojených dobrovolníků v loňském roce. Naším cílem však není donekonečna uklízet nepořádek po jiných. Z toho důvodu jsme vyvinuli webovou aplikaci Kam s ním?, pro ty, kteří by snad i dnes, v době sběrných středisek a všudypřítomných kontejnerů na tříděný odpad nevěděli…“, říká autor projektu Miroslav Kubásek.

Aplikace poradí, kde můžete ve vašem okolí legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak běžný odpad z domácnosti, tak například i prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elekto, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. A nejen to. Obsahuje i provozní doby sběrných středisek či míst zpětného odběru, včetně možnosti navigace na tato místa. „Tam, kde jsou k dispozici data o kontejnerových stáních na tříděný odpad, například v Praze či Brně, lze tato místa jednoduše vyhledat a zabrazit v mapě, která aktuálně obsahuje přes 35 000 odběrných míst a další budou průběžně přibývat“, dodává Kubásek.

Jedině mlíkařka může pomoci? To platilo za dob Jana Nerudy v 19. století. Nyní je zde pro vás aplikace, kterou naleznete na www.kamsnim.cz

DVA MĚSÍCE ZBÝVAJÍ DO VELKÉHO JARNÍHO ÚKLIDU

Zima ještě nekončí, přesto již nyní startují první úklidy pod hlavičkou naší největší dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Do hlavního jarního termínu přitom zbývají přesně dva měsíce, v sobotu 4. dubna se vydají desetitisíce dobrovolníků uklidit nepořádek z našich obcí, měst a především přírody. Během loňského roku se jich zapojilo přes 150 000, „buďte letos mezi nimi i vy,“ vyzývají organizátoři akce.

První letošní úklidovou „vlaštovkou“ je akce Ukliďme Orlík, která proběhne již 15. února. Po snížení hladiny orlické nádrže vloni na podzim se ukázala spousta nepořádku, který je potřeba uklidit před opětovným napouštěním, které začne koncem února. „Při obdobné akci před 16 roky se na Orlíku podařilo sesbírat 22 tun odpadů, uvidíme, jestli se toto číslo podaří dobrovolníkům, místním rybářům, našim zaměstnancům a kolegům z ČSOP letos překonat“, uvedlgenerální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Novým partnerem akce se pro letošek stal pivovar Gambrinus, který je příkladem firmy, která se rozhodla skoncovat s plasty ve výrobě a od ledna přestává nabízet pivo v PET lahvích. Díky tomu bude každý rok o cca 500 tun plastového odpadu na světě méně. „Všichni víme, že jednorázové plasty jsou problém, který stále více zbytečně znečišťuje naše okolí. V Gambrinusu jsme si řekli, že to šlo po desetiletí bez plastu a že je vlastně starý dobrý lahváč nebo čepované pro nás tím nejlepším řešením. Proto jsme se rozhodli přestat produkovat další plast tam, kde to není potřeba,“ říká manažer značky Gambrinus Jakub Marek.Právě PET lahve byly v minulosti nejčastěji nalezeným druhem odpadu při dobrovolnických úklidech. Předloni na podzim jich dobrovolníci během jediného úklidového dne napočítali přes 30 000.

Kromě uklízení je vskutku důležitá i prevence. Na začátku letošního roku proto vznikla nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz, od které si její autoři slibují snížení množství černých skládek i odpadků povalujících se v přírodě. „Naším cílem není donekonečna uklízet nepořádek po jiných. Proto jsme vyvinuli aplikaci Kam s ním?, pro ty, kteří by snad i dnes, v době sběrných středisek a všudypřítomných kontejnerů na tříděný odpad nevěděli…,“ uvedl autor projektu Miroslav Kubásek. Aplikace poradí, kde mohou občané ve svém okolí legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak běžný odpad z domácnosti, tak například i prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elekto, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné.

„Úklidová sezóna letos odstartuje dříve než obvykle. Každopádně pro všechny, kteří se k uklízení včas přihlásí na www.UklidmeCesko.cz máme opět připraveny pevné pytle i pracovní rukavice. Pytle na odpad jsou pro letošní ročník díky společnosti EKO-KOM recyklované, vyrobené z vytříděných barevných fólií ze žlutých kontejnerů. I zakoupené rukavice již máme na skladě a další tisíce párů jsme získali darem od jejich stálého dodavatele, firmy ČERVA GROUP“, sdělil nám za organizátory Radek Janoušek.

Přidat se k velkému jarnímu úklidu, ať už k organizátorům či dobrovolníkům, může opravdu každý. Stačí si založit vlastní úklidovou skupinu nebo se připojit k úklidu, který si vyberete z interaktivní mapy na https://www.uklidmecesko.cz/map/. Každý kousek odpadu se počítá, a čím více dobrovolníků se zapojí, tím větší kus přírody se podaří společnými silami uklidit. Pojďte do toho s námi 4. dubna!

TURISTÉ UKLÍZEJÍ ČESKO

Soutěž je věnována úklidům hlavně turistických tras a mapování černých skládek. Každoročně ji vyhlašuje Sekce ochrany přírody Programové rady Klubu českých turistů.

            Soutěž probíhá od 1. 1. do 31. 12. daného kalendářního roku a obsahuje tyto kategorie:

  • Odbor Klubu českých turistů (OKČT)
  • Jednotlivec OKČT
  • Turistický oddíl mládeže (TOM)

Vítězové – jak kolektivy, tak jednotlivci – jsou každoročně odměňováni diplomy a věcnými cenami.

  1. PRAVIDLA SOUTĚŽE

Do soutěže se zahrnují následující aktivity:

  1. Organizátor úklidu turistické trasy

Prvním krokem k zorganizování vašeho vlastního úklidu je registrace. Abychom vás mohli zařadit mezi organizátory, vyplňte prosím formulář na www.UklidmeCesko.cz. Po registraci budete mít možnost dát dobrovolníkům vědět všechny důležité informace o vašem úklidu.

Vyplněním formuláře se zaregistrujete jako organizátor úklidové akce:

  • Obec/městská část kde bude akce probíhat: zde uveďte číslo, barvu a úsek příslušné trasy
  • Váš e-mail; Telefon; Vaše jméno
  • Organizátorem je: zde uveďte příslušný název a číslo odboru turistiky
  • Po skončení akce uveďte hlášení o provedeném úklidu.
  1. Dobrovolný uklízeč

Prvním krokem k tomu, abyste se připojili k chystanému úklidu, je vaše registrace. Abychom vás mohli zařadit mezi dobrovolníky, vyplňte prosím formulář na www.UklidmeCesko.cz.

Po registraci se budete moci připojit k úklidu, který je vám nejsympatičtější.

Vyplněním formuláře se zaregistrujete jako dobrovolník úklidové akce:

  • Obec/městská část kde se budete chtít úklidu zúčastnit, příp. OT
  • Váš e-mail; Telefon; Vaše jméno
  • Váš OT (název a číslo)
  1. Mapování černých skládek

Pro mapování černých skládek využíváme ekologický projekt ZmapujTo.cz, jehož cílem je boj proti nelegálním skládkám odpadů v České republice. Je určen všem, jimž se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtějí něco udělat. Uživatel chytrého telefonu dokáže skládku nahlásit jednoduše a rychle díky mobilním aplikacím, případně můžete skládku nahlásit pomocí interaktivního webového formuláře. Úkolem projektu je přispět k řešení problému nelegálních skládek v České republice zpřístupněním moderní, efektivní a široce rozšířené platformy pro jejich monitoring.

Mobilní aplikace ZmapujTo je jednoduchý nástroj pro hlášení nelegálních (černých skládek) a přeplněných kontejnerů. Černou skládku jednoduše vyfotíte, v mapě vyznačíte, kde se přesně nachází, popř. vaše GPS v mobilu určí místo skládky, vyberete, jaký typ odpadů se na skládce vyskytuje a hlášení odešlete.

Všechna hlášení se (po nezbytné kontrole zaslaných údajů) objeví v interaktivní mapě a dotčené obce pak mají možnost zaslané informace využít a nahlášený problém řešit.

Webový interaktivní formulář

Alternativně můžete využít i Webový interaktivní formulář, pomocí něhož můžete skládky a další podněty hlásit z pohodlí svého domova. Stačí zadat adresu: http://www.zmapujto.cz/addissue do webového prohlížeče. Kromě jména nezapomeňte uvést Váš OT (název a číslo).

K vyhodnocení soutěže bude využita databáze Ukliďme Česko a Zmapuj To.

  • Odbor KČT se bude hodnotit jako organizátor úklidu turistické trasy.
  • Turistický oddíl se bude hodnotit jako organizátor úklidu turistické trasy.
  • Jednotlivec OKČT, TOM se bude hodnotit jako dobrovolný uklízeč a za mapování černých skládek.
PŘIPRAVUJEME PRO VÁS NOVÝ WEB!
V současnosti je oficiální web Klubu českých turistů na adrese www.kct.cz