Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní aktivity KČT

Klub českých turistů kromě tradičních aktivit (značení turistických tras, organizace turistických akcí, správa turistických chat a vydávání map a časopisu Turista) spolupracuje se zahraničními turistickými kluby, a to jak bilaterálně, tak v rámci mezinárodních turistických organizací.

Nejvíce rozvinutá je spolupráce s Klubem slovenských turistů, kdy se členové jednoho klubu pravidelně zúčastňují akcí klubu druhého a naopak. Vyvrcholením jsou pak společné letní a zimní turistické srazy, v případě zimních srazů bývá do spolupráce zapojen také polský PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze). Nově se v posledních letech rozvíjí spolupráce mezi turistickými kluby ze zemí Visegradské 4. Příkladem je letošní mezinárodní letní turistický sraz v maďarském městě Kismaros.

KČT je dále členem několika mezinárodních organizací:

EWV (Europäische Wandervereinigung)

Evropská asociace turistických klubů byla založena v roce 1969, nyní sdružuje 63 klubů ze 34 evropských států. V počátku své existence si stanovila za úkol vytyčit, vyznačit a udržovat 11 dálkových pěších tras napříč Evropou a dále poznání a ochranu přírody, poznání evropské historie, památek, zachování práva na volný vstup do přírody i organizaci celoevropských akcí. V současné době prostřednictvím členských klubů udržuje a dále rozvíjí 12 dálkových pěších tras a pěší turisté mohou získat certifikát, pokud ujdou příslušný počet km na těchto E-trasách.

Od roku 2011 EWV usiluje o zkvalitňování pěších tras formou certifikace těchto tras podle pravidel Leading quality trails – best of Europe. Tyto trasy musí splňovat přísná kritéria, co se týče pohodlí, bezpečnosti, značení, atraktivity a dostupnosti turistických služeb. Aktuálně má certifikát 15 dálkových tras převážně v západní Evropě. V ČR o získání certifikátu usiluje Stezka podél Lužnice a Hřebenovka v Karlovarském a Ústeckém kraji.

EWV dále v pětiletých cyklech organizuje mezinárodní setkávání turistů Eurorando. První ročník se konal v roce 2001 ve francouzském Strasburgu. V roce 2006 organizoval Eurorando Klub českých turistů v Českých Budějovicích s účastí přes 4 tis. zahraničních turistů. V roce 2011 se Eurorando konalo ve španělské Andalusii a v roce 2016 ve švédském regionu Skåne. Nejbližší Eurorando se koná v roce 2021 v rumunském Sibiu.

IVV (Internationaler Volkssportverband)

Mezinárodní organizace pro lidový sport v současné době sdružuje 52 států z celého světa. IVV se zabývá pořádáním akcí, které nemají výkonnostní charakter. Jejich smyslem a cílem je odblokovat stres a pracovní přepětí nenáročnou fyzickou a cenově dostupnou aktivitou tak, aby se stala sportem pro všechny věkové kategorie a tělesně více či méně zdatné účastníky, tedy sportem pro všechny. Nenásilná forma odpočinkového pobytu v přírodě bez nadměrného zatížení organismu je pro náročnější účastníky akcí nahrazena výkonnostní formou – vyšší kilometráží. Odměnou za to jsou kromě fyzické a psychické pohody navíc ocenění v podobě diplomů, odznaků a nášivek.

Česká republika pod hlavičkou KČT je řádným členem IVV od roku 1995. V roce 2010 vznikla i IVV – Evropa, jejíž je ČR také řádným členem.

V České republice plní v současné době podmínky soutěže této formy turistiky cca 2.500 osob na průměrně 200 akcích IVV ročně, které se konají většinou v rámci turistických pochodů KČT. V roce 2018 se těchto akcí zúčastnilo také 447 turistů ze zahraničí.

Sekce IVV spravuje 81 permanentních městských, příměstských a okruhových tras IVV, které v roce 2018 navštívilo 796 účastníků, z toho 203 cizinců.

Oblíbenou soutěží mezi turisty je „10 akcí IVV v České republice“. Sekce připravuje pro další období 8. ročník se zahájením v roce 2020.

IVV pravidelně organizuje světovou či evropskou olympiádu – nejbližší Světová olympiáda IVV se koná v termínu 15. – 19. 10. 2019 v Aix en Provence ve Francii, na kterou bude uspořádán autobusový zájezd. Evropská olympiáda IVV se koná v termínu 10. – 13. 6. 2020 v Jižním Tyrolsku v Rakousku.

IML (The International Marching League)

Mezinárodní liga chodců byla založena v roce 1987 v japonském Tokiu. V současnosti má 28 členů z 26 zemí včetně ČR. V každém státě může být pouze jeden pořadatel, s výjimkou velkých států, jako je např. Japonsko nebo Čína. U nás to byl po deset let Odbor KČT Kudrna Brno, od roku 2008 štafetu přebral spřátelený KČT, odbor Mapa Brno, který pravidelně poslední víkend v září v Brně organizuje dvoudenní pochod „Jede Kudrna okolo Brna“. Letos se ve dnech 28.-29.9. koná jubilejní 50 ročník.

Pro účastníky několikadenních mezinárodních pochodů byl navržen systém oceňování, pro nějž platí určitá pravidla – evropský chodec, světový chodec v řadě stupňů.

Další formy zahraniční spolupráce KČT

Klub českých turistů má dále uzavřené smlouvy o spolupráci s německým klubem Fichtelgebirgsverein a s rakouským Österreichischer Touristenklub.

Kromě toho si zájemci mohou zaplatit společné členství v KČT a Alpenvereinu, čímž získají řadu výhod, mj. slevy na ubytování na horských chatách v Rakousku a cestovní pojištění pro cestování po celé Evropě i do vybraných zemí světa.

V roce 2017 byl obnoven Český odbor Slovinského planinského družstva, který založili příznivci slovinských Alp v roce 1897. Tento odbor má za cíl spolupracovat se slovinskými partnery v oblasti volnočasových aktivit, turistiky a alpinismu. Podporuje mj. obnovu horské chaty Češka koča, kterou ve slovinských Alpách v roce 1900 postavili naši předchůdci.

PŘIPRAVUJEME PRO VÁS NOVÝ WEB!
V současnosti je oficiální web Klubu českých turistů na adrese www.kct.cz